تبلیغات
عربی دبیرستان و نکات کنکوری - فعل مضارع مجزوم

عربی دبیرستان و نکات کنکوری

عربی جامع دبیرستان

درباره من
دبیر عربی دبیرستان ،مدرس ضمن خدمت همکاران، 21 سال سابقه تدریس عربی دبیرستان و کلاسهای کنکور-سرگروه عربی دبیرستان ازمهر1390 -تلمّذ در محضر بزرگترین اساتید ادبیات عرب ایران:دکتر حسن وحید -دکتر نادر نظام طهرانی- دکتر یزدان شمس-دکتر سید خلیل باستان- دکتر مرامی -دکتر عدنان طهماسبی-دکتر عناد (عراقی)-دکتر مصطفوی و...
برگه ها
جستجو در وبلاگ
نویسنده :حسن شیرزاد
تاریخ: سه شنبه 21 فروردین 1397 07:18 ب.ظ

عربی یازدهم ( درس 6)

فعل مضارع مجزوم: مضارع مجزوم با اضافه کردن یکی از حروف جازمه(لَمْ-لما-لانهی- لـِ امر غایب) به اول  یک فعل مضارع مرفوع ساخته می شود.

لَم ، لَمّا ، لـِ امر غایب ، لای نهی.

نكته 1:«لَم،لمّا» معنی فعل مضارع را تبدیل به ماضی می كنند.

2: «لَمْ»معنی فعل مضارع را به ماضی منفی یا ماضی نقلی منفی تبدیل می كند.(هنگام ترجمه دقت کنید)

لَم یَكتُبْ  = ننوشت، ننوشته است        لم تكتبْ

لم یكتبا (حذف ن) لم تكتبا(حذف ن) لم أكتبْ

لم یكتبوا(حذف ن) لم تكتبوا(حذف ن)

لم تكتبْ        لم تكتبی(حذف ن) = ننوشتی

لم تكتبا(حذف ن) لم تكتبا(حذف ن) لم نكتبْ

لم یكتبنَ   لم تكتبن(بدون تغییر چون جمع مونث است)

3: «لمّا» به معنی(( هنوز نه ))مضارع را به ماضی نقلی منفی تبدیل می كند .(لَمّا یَفْهَمْ __هنوز نفهمیده است)

4-«ل امر غایب »معمولا  به ابتدای  شش صیغه غایب و 2 صیغه متکلم وارد میشود و فعل مضارع را مجزوم میکند.  لِیَکتُبْ = باید بنویسد

 لـِ امر غایب ، پس از حرف «ف  ، و » ساکن میشود : فَلیَعبدوا

* جزم : در فعل هایی كه به ضمه ختم میشوند ،ضمه به ساكن تبدیل می شود.

*فعل هایی كه به «ن» ختم میشوند ، «ن» آنها حذف میشود(  بنابراین «ن »مثنی و جمع و مفرد مونث مخاطب ، در حالت جزم حذف میشود. لِیَکتُبا  - لِیَکتُبوا  ...

*باید توجه كرد كه « جمعهای مونث : یفعلنَ ، و   تفعلنَ » بدون تغببر باقی میماند و ن  آنها حذف نمیشود. لِیَکتُبْنَ – لِتَکتُبْنَ

نکته : سال گذشته در کتاب عربی دهم با «ل: حرف جر» آشنا شدید باید بدانید که  بعد از «ل :حرف جر» اسم می آید( الحمد للهِ)   و بعد از ل جازمه یا ناصبه ،فعل مضارع می آید.لِاُدافع - لیفتح

تفاوت «لام» ناصبه با «لام» امر:

1.  «لـ» ناصبه، عامل نصب فعل مضارع و «لـ» امر، عامل جزم فعل مضارع است.

 2. «لـ» امر در آغاز جمله می‌آید و مستقل است ولی «لـ» ناصبه معمولاً (نه همیشه) در وسط جمله و به‌دنبال جمله‌ی دیگری می‌آید و از نظر معنایی با ما قبل خود ارتباط دارد.

3. «لـ» امر تنها بر سر افعال غایب و متکلم می‌آید ولی «لـ» ناصبه هم بر سر افعال غایب و متکلم و هم بر سر افعال مخاطب می‌آید.

پس اگر «لـ» بر سر یکی از صیغه‌‌های مخاطب آمده باشد، مطمئن خواهیم بود که ناصبه است، اما اگر بر سر صیغه‌های متکلم و یا غایب آمده باشد می‌تواند ناصبه یا جازمه (لام امر) باشد، که در این حالت برای تشخیص نوع «لـ» باید بیش‌تر بررسی کنیم.

مثال‌هایی برای «لـ» ناصبه و «لـ» امر:

«لیکتبِ الطّالب تکالیفه»: دانش‌آموز باید تکالیف خود را بنویسد. (لام از نوع امر است که به‌صورت «باید» ترجمه می‌شود و کسره‌ی انتهای فعل نیز عارضی و برای رفع التقای ساکنین و راحت خوانده شدن است.)

«لیدافعوا المقاتلین من وطنهم الإسلامیّ»: رزمندگان باید از میهن اسلامی خود دفاع کنند. (لام از نوع امر است و چون این حرف، جازمه است لذا فعل مضارع با حذف نون اعراب مجزوم شده است.)

«ذهبتُ إلی المکتبة لاُطالعَ دروسی»: به کتب‌خانه رفتم تا درس‌هایم را مطالعه کنم. (لام در این‌جا از نوع ناصبه است و با اعراب ظاهری اصلی فتحه، فعل مضارع را منصوب نموده است.)

«یطلب صاحب المزرعة من جیرانه لیساعدوه فی جمع المحاصیل»: صاحب مزرعه از همسایگان خود می‌خواهد تا او را در جمع کردن محصول‌ها یاری کنند. (لام در این‌جا نصب‌دهنده‌ی فعل مضارع است که فعل مضارع را با  حذف نون اعراب، منصوب نموده است.)

 نكته مهم: توجه داشته باشید که «لـ» ناصبه همیشه در وسط جمله و به دنبال فعل دیگری نمی‌آید؛ اما امکان دارد اجزای جمله جابجا شود و  جمله، «لـ» ناصبه در اول کلام بیاید که باید، از معنا کمک گرفت.

مثال: لأنجحَ فی الامتحانات لاُطالع جیّداً!

در عبارت فوق، «لـ» اول از حروف ناصبه و «لـ» دوم از حروف جازمه است؛ به ترجمه این عبارت دقت کنید: «برای اینکه در امتحانات موفق بشوم، باید خوب درس بخوانم)

5: لای نهی: معمولا به صیغه های مخاطب وارد میشود . لا تذهبْ = نرو

اگر لا نهی به صیغه های غایب وارد شود اینگونه ترجمه میشود : نباید + مضارع التزامی

لا یغتبْ : نباید غیبت بکندتازه ترین مطالب
ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • نویسنده:حسن شیرزاد
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :